MİKRODALGA FIRINLAR ZARARLI MI?

Teknoloji büyük kolaylık, büyük nimet diyenlerden misiniz, yoksa teknoloji geldi ama beraberinde mutsuz bir dünyayı ve hastalıkları da getirdi diyenlerden mi?
İşte birbiri ile tamamen zıt görüşlere sahip bu iki topluluk ve devamında gelen soru işaretleri.
Bu insanlar birçok konuda anlaşamazlar zaten o bir gerçek ama bugün bahsedeceğim konu da tam onlara göre, neresinden çekersen o yöne gelecek şekilde. 

Mikrodalga büyük nimettt! Hayır, hayır mikrodalgalar radyasyon yayıyor, öldürebilirrr!
Bir ürünü zararlı, yararlı ya da nötr yani ne zararlı ne de yararlı şeklinde etiketleyebilmek için yapısını ve çalışma mekanizmasını bilmek gerekir. Burada bilimsel ifadelere girerek kafa karıştırmayacağım ama kısaca bahsetmek isterim ki mikrodalga fırın dediğimiz alet iyonize olmayan dalgalardan yararlanarak ürünleri ısıtma, steril etme, pişirme, kurutma gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu cümlede iyonize olmayan dalgalar kısmının altını çizmek isterim. Çünkü bu dalgalar düşük frekanslı ya da düşük enerjili dalga sınıfına aittir. Yani insan dokularında tahribata sebep olacak kadar yoğun ve etkili değillerdir. Ancak tabi ki bu dalga türlerine uzun süre maruz kalma halinde istenmeyen sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Ürünleri ısıtıyor dedik, ısıtma mekanizması da iki türlüdür. Birincisi dipolar rotasyon, en basit tanımı ile kimyasal yapısında eksi ve artı yükleri bir arada bulunduran iki kutuplu moleküller ki buna en temel örnek sudur, mikrodalga ışınlarının etkisi ile düzenli bir yapı oluşturmaya çalışır ve bu sırada titreşerek sürtünme meydana getirir. Bu titreşim ve sürtünmenin etkisi ile ürün hızla ısınır ve pişer. 
İkincisi ise iyonik etkileşimdir. Bu yöntemde de iyonik madde içeren ürünler elektromanyetik alanın etkisi ile zıt yönlü davranarak diğer bileşiklere çarpar ve ısı meydana getirir.

Günümüz ülkelerinde özellikle Amerika da evlerde mikrodalga fırın kullanımı %92 civarındadır. Bu yüzde azımsanamayacak kadar hatta çok fazladır ve insan da şu soruyu meydana getirir. Madem bu kadar zararlı bu insanlar hangi akla hizmet mikrodalga fırın kullanıyor. 
O zaman kullananlar niye kullanıyor, kullanmayanlar hangi sebeple kullanmıyor sorularının cevabını vererek gidelim ve sonucunda hangi taraf ağır bastı siz karar verin.

İnsanlar evlerinde mikrodalga fırın kullanıyor çünkü;
Mikrodalga fırınlar diğer ısıl işlem mekanizmalarına nazaran daha pratik, daha düşük sıcaklık gerektiriyor ve daha hızlı. 
Klasik fırınlara göre içine konulan ürünlerde daha homojen bir pişirme sağlar. Mikrodalga fırınlarda pişen ürünlerde diğer fırınlarda pişen ürünler de olduğu kabuk bağlama, kuruma ve esmerleşme gibi sorunlar meydana gelmez.
Ürünlere daha az sıcaklık uygulamasından ötürü sıcaklığın getirdiği besin değer(vitamin,protein, mineral) kayıpları klasik fırınlara nazaran daha düşük düzeydedir.
Mikrodalga fırınların sanıldığı gibi ev içine ya da kullanan bireylere devamlı radyasyon yayması mümkün değildir. Çünkü elektromanyetik dalgayı üreten mekanizma fırının kapağı açıldığı anda duracak şekilde tasarlanmış ve fırın bunun için özel kilit mekanizmasına sahiptir.

Mikrodalgalar için yayılan bir başka kötü teori de, kullananlarda gözde hasar ve ilerleyen süreçte de katarakt tehlikesidir. Bunun meydana gelebilmesi için kişinin günde yarım saatini hatta bir saatini mikrodalga fırın ile yakın temas halinde geçirmesi gerekmektedir. Ancak ürünün hızlı sonuç vermesinden ötürü bu kadar uzun süreli bir mikrodalga kullanımına gerek kalmayacağı gibi fırına yakın temasın olmaması da bu riski ortadan kaldırmaktadır.


İnsanlar evlerinde mikrodalga fırın kullanmak istemiyor çünkü;
Yukarı da söylediğim kötü senaryoları bu kısım da yalanlamayacağım çünkü maalesef ki bu ürünün böyle bir yönü var, yani radyasyon yaydığını iddia ediyorlar hayır yaymıyor diyemem çünkü ürünün mekanizması bu şekilde işliyor. Reddetmek mantıklı değil peki nasıl diyeceğim. EĞER diyeceğim.
Bu alanda çokça eğer kullanacağım. Şöyle ki;

Mikrodalganın insan sağlığı üzerinde ortaya çıkardığı en yaygın vak’alar yanıklardır. Çünkü insanlar ürünlere ısı uygularken klasik fırın ya da doğal gaz sıcaklığı gibi düşünüp haddinde fazla pişirmekte sıvı da köpürme kabarma ve püskürme meydana gelmektedir. Bu da kullananlar üzerinde ciddi yanıklara neden olmaktadır. O zaman EĞER aldığınız mikrodalganın kullanım kılavuzunu okumaz ve hangi ürün türü ve miktarı için ne kadar sıcaklık uygulanması gerektiğini öğrenmezseniz bu tarz problemler başınıza gelmeye devam edecektir.

EĞER mikrodalga fırının kapağının düzgün bir şekilde kapandığından emin olmaz ve dikkat etmezseniz evet o korktuğunuz radyasyona maruz kalma durumu başınıza gelebilir.
EĞER mikrodalga fırın ile uzun süreli ve 10 cm’den daha yakın bir mesafede çalışırsanız evet maalesef ki katarakt olma ihtimaliniz ortaya çıkabilir.
Karar sizin… Ama unutmayın ki her kullanılan elektronik ürün riskler taşır. Ancak hayatımızı tehlikeye atacak en büyük riskleri yine kullananlar olarak bizler meydana getiriyoruz.