BU ŞEKERLİ DEĞİL STEVİA’LI/THİS İS NOT SUGARY WİTH STEVİA

Şeker, günümüz dünyasının kabusu. Kimilerine göre hiç tüketilmemesi gerekirken kimilerine göre ise hücrelerin enerji kaynağı olması sebebiyle vücuda alınması gerekli. Tabi ki de şekerden kastım gıdaların doğal yapısında bulunan şeker değil, milyonlarca insanın zehir gözü ile baktığı endüstriyel şekerlerden bahsediyorum. Bu şekerler işlem görmeleri nedeniyle vücut için zararlı hale gelmekte ve şeker kullanmayacaksak yiyecekleri nasıl tatlandıracağız sorularını da beraberinde getirmektedir. 
Sanki bundan 100 yıl önce hayatımızda hazır şeker varmış gibi..

Sugar is nightmare of today’s world. According to some shouldn’t be consumed, but according to others should be consumed because it is an energy source for cells. Of course, this is not sugar found in the natural structure of foods. I mean industrial sugar that millions of people see as a poison. These sugar become harmful to the body because of they are processed sugar and this problem raises the questions of how to make food sweet without using sugar. 

Şekeri hayatından çıkaran ya da çıkarmaya çalışan bir kesim var elbette yok değil, ayrıca diyabet nedeniyle şeker yememek zorunda olan daha zor durum da bir kesimde var. Ama şekerden vazgeçemeyen tabiri caizse şeker bağımlılığı olan kişilerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. 
O zaman ne olacak bu işin sonu derseniz, bu sorunlar insanları şekere alternatif bulmaya itecek ve sonunda Stevia adında bir bitki ortaya çıkacak.

Of course, there is a group that removes or trying to remove the sugar from their life. And there is also one more group that have to not eat sugar because of the diabetes in more difficult situation. However, the number of people dependent on sugar is also high.
Then, What will be the end of this? these questions will push people to find a alternative for sugar and in the end, a plant will emerge named Stevia.

Hatta Türkçede ki karşılığı şeker otu olan stevia, şeker yerine kullanılan doğal besinler sınıfına girdi bile. Hangi şeker zararsız?, Şeker yerine ne tüketilebilir? sorularına cevap niteliği taşıyan stevia doğal tatlandırıcı olma özelliği ile günümüzün yapay tatlandırıcılarının ve şekerin yerini almaya başladı.
  Peki nereden çıktı bu stevia?

This plant which Turkish meaning ‘şeker otu’ began to replace sugar and today’s artificial sweeteners. Where did this stevia come from?

Tam olarak Kökeni Güney Amerika’dır. Bizden yıllar yıllar önce tatlandırıcı özellik taşıyan bitki Brezilya, Çin, Japonya gibi ülkeler tarafından zaten geleneksel içeceklerde, yiyeceklerde kullanılmaktaydı. Bizim stevia bitkisi ile tanışmamız ise 2013 yılını buldu. Bu tarihten itibaren ülkemizde E960 kodu ile gıda katkı maddesi olarak kullanılmaya başlandı. 

The origin of stevia is South America. Many years ago, a lot of country like Brazil, Japan, China were already using this plant as sweetener in their traditional beverages and foods. Turkey met with stevia in 2013. Stevia had began to use as food additive with E960 code from this date in Turkey.

E kodu var diyorum bu demek oluyor ki endüstride de kullanılmaya başlandı. Öyle ki şekerin temel ham madde olduğu hazır gıdalarda tüketicilerin daha sağlıklıya ve daha az kalorili ürünlere eğiliminin artması ile stevia önemli bir madde haline geldi. 
   Stevia ile yapılan bilimsel çalışmalarda insan vücudunda uzun süreli kullanımında dahi toksik etki yapmadığı, çay şekerine ya da diğer şeker gruplarına nazaran kalorisiz(0 kalori) olduğu, diyabet hastaları için de insülin seviyesini arttırmadığı için kullanımının uygun olduğu tespit edildi.

I said that stevia has a E code. It means stevia had began to use in industry. Such that, stevia became so important ingredient with increasing tendency of consumers to more healthier and less calorie products in packaged foods where including sugar as basic raw material. In scientific studies with stevia, it was found that it doesn’t couse toxic effect even in long term use in the human body, it is calorie-free compared to tea sugar or other sugar groups, and it is found to be suitable for diabetic patients because it doesn’t increase insulin levels.

Evet zararlı değil ve insanların ilgisini çekti ama bu endüstri de kullanım için yeterli midir? Maalesef ki, Hayır!
Ancak yüksek ısı da ve pH değerlerinde yapısını ve tatlılığını kaybetmemesi, yine yüksek sıcaklıklarda şekerde meydana gelen esmerleşme reaksiyonlarına girmemesi, tüketildiğinde ağızda acı tat bırakmaması ve diğer şekerlere göre tatlılık derecesinin yüksek olması ve bu sebeple de daha az kullanımının bile istenen tatlılığı vermesi stevia’yı mükemmel bir seçenek haline getirdi. Seçenek ki hem de ne seçenek, günümüzde soğuk içeceklerde ve çay, kahve gibi sıcak içeceklerde, pasta kek kurabiye gibi fırıncılık ürünlerinde, gazlı içeceklerde, şekerleme sanayinde doğal şeker kaynağı ve kalorisiz tatlandırıcı olarak stevia tercih edilmeye başlandı.

Yes, It isn’t harmful and it has attracted people’s attention but, ıs this enough reason to use it in industry? Unfortunately, No!  
But in industry, stevia became an excellent option because of it doesn’t lose it’s structure and sweetness at high temperatures and pH values, it doesn’t enter browning reactions that occur in sugar at high temperatures, it doesn’t leave bitter taste in mouth when consumed, its sweetness is higher than other sugars. what an option! Nowadays, stevia started to be preferred in cold drinks, tea, coffee, bakery products like cake and cookie, carbonated drinks and confectionery industry.

Şimdi ne yapalım stevia mı yemeye mi başlayalım derseniz. Şeker zaten kimyası gereği vücuda zararlı bir besin, bu sebeple ister yapay olsun ister doğal her haliyle zararlıdır diyenler haklı olabilir ancak ille de şeker diyenlerdenseniz en azından daha doğalı varken bile bile lades dememek gerekir       

Okay now, if you ask what will we do? eat stevia?Sugar is harmful food to the human body because of it’s chemistry therefore people who tell that whether natural or artificial, sugar is harmful in all respects may be right. But if you are person who can’t do without sugar at least you shouldn’t choose the wrong one when you have a more natural one.