GELECEĞİN PROTEİN KAYNAKLARI BÖCEKLER

Hem çeşit hemde sayı bakımından belki de dünyadaki en kalabalık canlı türü. Böcekler. Farklı ortam şartlarına dayanıklılar. Doğa içinde kamufle olabiliyorlar bunun için uygun renklere sahipler ve diğer canlıları kendilerinden uzak tutmak için çeşitli ve kendilerine özgü yöntemleri mevcut. Evet bunlar hep böcekler için kurabileceğimiz cümleler. Ama son yıllarda böcekler hakkında başka konularda gündeme gelmeye başladı. Çok iyi protein kaynağı oldukları gibi mesela ya da  lezzetli olabilecekleri. Evet evet yenmelerinden bahsediyorum.

Aslında bu durum çok günümüze ait değil. Çünkü böcekler Asya, Afrika gibi bir çok bölgede zaten birer besin kaynağıydı. Ancak günümüzde böcek yemeğe artan eğilimin başlıca sebebi tabi ki merak. Avrupa da ve Amerika da böcek yeme eğilimlerinde artma görülmüş ve buna sebep olarak insanların farklı tarz beslenmelere merak duydukları sonucuna varılmış. Peki bazı toplumlar da neden böcek yeniyor? İnsanlar böcek yemeğe nasıl başlamış olabilir?
Yemelerinde ki tek sebep yüksek besin değerine sahip olmaları mı?

Çin de böcek yeme kültürü yaklaşık iki bin yıl önceye dayanmaktadır. İlk olarak böcekler şifa kaynağı olarak ilaç yapımında kullanılmış ilerleyen süreçte ise tabaklarda yerini almıştır. Asya ve Afrika’ya baktığınız zaman aslında böcek yeme alışkanlığının ortaya çıkmasında temel faktör diğer dana ya da tavuk etlerine ulaşımın çok kolay olmamasıdır. Bunun tam zıttı Avrupa da ise de kırmızı ve beyaz ete ulaşımın kolay olması ve bunların ucuz olması insanları başka protein kaynağı arayışına itmemiş ve böcek yeme alışkanlığı ortaya çıkmamıştır. Baktığımız zaman böcek yeme kültürü ortam şartları dolayısıyla yaygınlaşmış ve günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise çok ünlü restoranların ve şeflerin böcekleri mutfaklarında kullanması böcekleri popüler bir yemek haline getirmiş ve böcek gördüğü zaman iğrenen insanların bile merakını cezbetmeye başlamıştır. Yaygınlaşmasına başka bir faktör olarak bilim ilerledikçe ortaya çıkan böceklerin zengin besin kaynakları olduğu bilgisi gösterilebilir. Bunu sakın hafife almayın çünkü gerçekten çok besleyiciler. Eğer diğer et grupları ile böcekleri karşılaştırsak örneğin çekirge protein değeri kırmızı ya da beyaz ete göre çok çok fazladır. Protein dışında böcekler yapısında bolca vitamin ve mineral de bulundurmaktadır. Bunların aksine yapılarında ki yağ miktarı ise çok azdır.  

Ancak her böcek yenilebilir mi? Tabi ki hayır! Yenilebilir böcekler arılar, tırtıllar, karıncalar, cırcır böceği, çekirgeler olarak sıralanırken, hastalık taşıma ihtimalleri nedeniyle karasinekler ve hamam böcekleri ise kesinlikle tüketilmemektedir. 
Bize gelene kadaaarrrr ya da ne olursa olsun bizde böyle bir kültür yaygınlaşmaz demeyin küreselleşen dünyada trendler çok hızlı yayılıyor, bir bakmışsınız yaşadığınız semte böcek pişiren bir restoran açılıvermiş ve siz de kendinizi böcek yerken bulmuşsunuz. Hiç iğrenmeyin çünkü yiyen insanların böceklerin lezzetlerine bayıldığı ve yeme alışkanlığı kazandığı söyleniyor. Ayrıca eskiden toplumların çiğ balık yenmesine de pek olumlu bakmadıkları ancak günümüzde neredeyse her yerde çiğ balık restoranlarının açıldığını unutulmamalıdır. Bile isteğe böcek tüketmenin aksine yanlışlıkla böcek yeme olayları hazır gıdaların yaygınlaşması ile artmış, insanlar çoğu zaman dolaylı olarak böcek tüketir hale gelmiştir.
Ancak şöyle bir gerçeğe değinmeden geçemeyeceğim her ne kadar sayıca fazla ve küçük varlıklarda olsalar, onlar da bir canlı ve onların da hayatlarına en az bir inek bir koyun gibi saygı duymalıyız. Ama maalesef ki geleceğin besin kaynağı bu böceklerin tüketilebilmesi için canlı canlı haşlanması ya da kızartılması gerekmektedir. Çünkü yapılarında çok hızlı bakteri üremekte ve öldükten sonra yenmelerine izin verilmemektedir. Sağlıklı ve lezzetli bir şekilde tüketmek istiyorsanız canlı canlı kızartmanız gerekmektedir. Bunun ne kadar etik ya da ne kadar kabul edilebilir olduğu herkesin kendisine kalmış. Ayrıca sürekli tüketilen bir gıda maddesi haline gelmeden, gerekli çalışmaların yapılıp yenilebilir böcekler hakkında mevzuat ve yönetmeliklerin çıkartılması da önemli bir aşamadır.