PAKETLİ GIDALARDA PEYNİR ALTI SUYU KULLANIMI NEDEN YAYGINDIR?

Satın alacağınız birçok ürünün etiketini okursanız içinde peynir altı suyu ya da peynir altı suyu tozu olduğunu görürsünüz. Markete girdim ve baktığım ürünlerde o kadar sık bu katkı ile karşılaştım ki ne olduğunu ve neden bu kadar yaygın kullanıldığını merak edenler olur düşüncesi ile bu yazıyı yazmaya karar verdim. Hangi ürünlerin içeriğinde olduğunu merak edenler için peynir altı suyu bisküvi, çikolata, süt ürünleri, fırıncılık ürünleri, şekerlemeler, içecekler, krem peynirler, et ve salata sosları, hazır çorbalar, kremalar, mayonez, bebek mamaları şeklinde daha da arttırılabilecek bir ürün yelpazesine sahiptir. 

Bu kadar yaygın kullanılıyor madem peki bu peynir altı suyu nedir? Peynir altı suyu nasıl elde edilir? Bu ürün sütün asit ya da enzim ile pıhtılaştırılması, yaygın tabirle kestirilmesi sonucu pıhtıdan ayrılan sıvı kısımdır. Oluşan pıhtı ya da teleme peynir haline getirilirken ortaya çıkan sıvı da peynir altı suyunu meydana getirir. Peynir altı suyunun rengi yeşimsi sarımsı bir renktir. Eski yıllarda bu su atık olarak değerlendirilerek imha edilmekte ya da sadece hayvan yemlerinde kullanılmaktaydı.
Ancak süt sektörünün ne kadar büyüdüğü ve işlenen sütlerin azımsanamayacak bir bölümünün peynir yapımında kullanıldığı düşünülürse ne kadar fazla peynir altı suyunun ortaya çıkacağını tahmin edebilirsiniz.

Tonlarca suyun çöpe gitmesi tabi ki de istenen bir durum değil. Böyle olunca endüstri bu suyu nasıl değerlendirebiliriz diye düşünmeye başladı. İlk yapacakları şey, tabi ki ürünün içeriğini incelemek ve içeriğine uygun kullanım alanları belirlemek.
Aslında peynir altı suyunun besin değeri, sütten ayrılarak elde edilen bir ürün olduğu için yüksektir. Çünkü bu ürün sütün su kısmı diye tanımladığımız yaklaşık %70’lik bir kısmını oluşturmaktadır ve peynir altı suyunun içeriği, protein, vitamin, laktoz ve kalsiyumca zengindir. İçerdiği kalsiyum nedeniyle peynir altı suyu kas gelişimi açısından da etkilidir.

Ayrıca göğüs, rahim, prostat gibi kanser türlerine karşı koruyucu olduğu, antibiyotik ve probiyotik özellik gösterdiği, vücuttaki şeker seviyesini dengellediğinden dolayı diyabet hastaları için yararlı olduğu peynir altı suyunun faydaları arasındadır.  
Hem besin değeri yüksek hem de çok fazla ortaya çıkıyor ki bu iki özellik zaten neden bu kadar yaygın kullanıldığını anlamak için yeterli. Ancak sadece bu ikisi değil bunlar dışında asit ile ortaya çıkan peynir altı suyunun asitliği yüksek olduğu için kullanıldığı üründe nem kontrolü sağlaması, emülsifiye özellik taşıması, ayrıca kıvam arttırması ve jelleşme özelliği göstermesi de bir diğer peynir altı suyunun kullanım nedenleri olarak sıralanabilir.    

Yani peynir altı suyu katkı olarak kullanıldığı gıdaların besin değerini arttırmakta, yapısını geliştirmektedir. Bunu yaparken de kendisi bir yan ürün olduğu için maliyetsiz elde edilmekte ve kullanıldığı ürünün de maliyetini düşürmektedir. Ee daha ne olsun. Atık olarak çevreye zarar vermesindense geri dönüştürülerek tekrar kullanıma sunulması, sağlıklı olduğu ve besin değeri yüksek olduğu için biz tüketicilere, maliyetsiz olduğu için de üreticilere katkı sağlamaktadır.