FERMANTASYON VE FERMENTE ÜRÜN NE DEMEK?

Gıdaların çürümesi olarak nitelendirilen fermantasyon, gıdaları kimyasal ve fiziksel olarak başka ürünlere dönüştüren bir süreçtir. Aslında mikroorganizmalar açısından bakıldığında bu kimyasal süreç bir hayatta kalma mücadelesidir. Çünkü mikroorganizmalar ki bunlar üründen ürüne farklılık göstermekle birlikte bakteri ya da maya olarak adlandırılır, gıdalar içindeki şekeri enerji kaynağı olarak kullanır ve onu son ürünlere dönüştürürler. Bu son ürünler fermantasyon işlemine adını vermektedir. Son ürün laktik asit ise laktik asit fermantasyonu, alkol ise alkol fermantasyonu şeklinde adlandırılır. Peki ya nedir fermente ürünleri bizler için önemli kılan şey? Fermantasyon neden önemlidir? yada Fermente ürünler neden önemlidir?

Öncelikle fermantasyon gıdaları daha dayanıklı yapması nedeniyle bizlere onları uzun süreli saklama imkanı sağlar. Örneğin sütü uzun süreli saklamak mümkün değilken, sütü yoğurt ya da diğer süt ürünlerine dönüştürerek daha uzun süre saklayabiliriz. Bunun dışında fermente ürünler bol yararlı bakteriler içerdikleri için probiyotik özelliğe sahiptirler ve bağırsak sağlığı için önem teşkil ederler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Fermantasyon aynı zamanda bir parçalanma işlemi olduğu için taze haldeyken sindiremeyeceğimiz ürünler fermente hale geldiğinde kolay sindirilebilmektedir. Fermantasyon sürecinde gıdanın doğal yapısında var olmayan bileşikler ortaya çıkabilir. Bu da fermantasyon sonucunda ürünün yararlı besin içeriğini arttırmaktadır.