GELECEĞİN TÜKETİCİLERİ NASIL OLACAK?

Gelecekle ilgili teoriler her geçen gün artmaktadır. Gıdalarda bu teorilerden nasibini almakta ve gelecekte ne yiyeceğiz sorusuna çeşitli cevaplar aranmaktadır. Gelecekte teknolojinin ilerlemesinin gıda sektörünü de etkileyeceği, çalışan nüfusun artması ile pratik yemek alışkanlıklarının yaygınlaşacağı bir gerçektedir. Aynı şekilde daha sağlıklıya ve daha az işlenmiş gıdalara eğilimin giderek artması ve sektörün de orantılı olarak bu tarz gıdalara yönelimi söz konusu olabilir. Tabi ki her ne olursa olsun geleceğin gıdaları aynı zamanda geleceğin tüketicileri ile ilişkili olacak ve aslında gelecekte tüketiciler gıdalara yön verecektir. Bu sebeple o jenerasyonu tanımlamak geleceğin gıda sektörünü planlamak için büyük önem teşkil etmektedir.

Günümüzün genç ya da orta yaşlı diye tabir ettiğimiz kesimi Y kuşağı olarak adlandırılır. Bu jenerasyon teknolojinin içine doğmamış, internet ve diğer teknolojik imkanlarla sonradan karşılaşmıştır. Bu sebeple de Y kuşağının geçmiş ve günümüz arasında köprü vazifesi gördüğünü söyleyebiliriz. Günümüzün yeni nesli olan gençleri ise Z kuşağı olarak adlandırılır. Bu çocuklar teknolojinin içine doğmuş ve çok iyi bir şekilde ondan yararlanmayı bilmektedirler. Bu jenerasyon genellikle bilgisayar başında büyümüş ve akıllı telefonları çok küçük yaşlardan beri kullanan, sokak oyunlarını bilmeyen, genelde çalışan ebeveynlere sahip oldukları içinde hazır gıdalar ile beslenen çocuklar olarak tanımlanabilir. Ancak onlardan sonra gelecek öyle bir nesil var ki bir çok araştırmada girişimci özellikleri ile dikkat çekecekleri ve kendinden önceki nesillere göre daha ayrıntıcı olacakları iddia edilmektedir. Kimlerden mi bahsediyorum alfa kuşağı.

İnternet alışverişleri günümüzde bile yaygınlaşmaya başlamışken alfa kuşağı gençleri zamanında ise hayatımızın merkezinde olacağı iddia ediliyor. Ancak günümüzden biraz farklı olacak. Nasıl mı? Çünkü gelecek nesiller alacağı bir ürün için tüm ayrıntılara kolaylıkla internetten ulaşabilecek. Örneğin bir gıda alacakları zaman, fiyat araştırmasını, marka araştırmasını, kullananların olumlu ya da olumsuz yorumlarını, önerileri, kalite ve fiyat oranlarını kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde internetten öğrenebilecekler. Sonucunda o kadar çeşit ve imkan içinde kolay beğenemeyen sorgulayan bir nesil ortaya çıkacak. Günümüzde bile daha sağlıklı ve doğala yakın gıda arayışları bu kadar artmışken alfa nesli için bu belkide gıda satın alırken ilk ve en önemli kriter olacak. Kolay beğenmeyecekler dedik tabi ki bu beğendikleri zaman çok para vermekten kaçınmayacaklarının da bir göstergesidir. Yine bazı araştırmalar geleceğin tüketicilerinin gıdalar başta olmak üzere alışverişlerinde günümüze göre daha fazla para harcayacaklarını söylüyor.

Söylemler ne olursa olsun geleceğin nesillerinin bilgiye çok kolay erişebileceği bir gerçektir. Bilgiye kolay erişmeleri onların her konuda fikir sahibi olmalarını ve kolay beğenmemelerini de beraberinde getirir. Sonuç olarak üreticiler bu nesle ürün beğendirmek ve satmak için epey zorlanacak gibi duruyor.