MEYVE TOPLANDIKTAN SONRA NASIL OLGUNLAŞMAYA DEVAM EDER?

Bitkiler için meyveyi besleyen kanalların dallar olduğunu hepimiz biliyoruz. Meyve oluşur, büyür, gelişir ve olgunlaştığı zaman toplanarak tüketime sunulur. Toplandıktan sonra uzun süre tüketilmez ise de çürümeye başlar. Peki bu her meyve için geçerli midir? Bazı meyveler toplandıktan sonra olgunlaşmaya nasıl devam eder?

Şehirler arası taşınan meyveleri düşünün, o kadar yolu bozulmadan, çürümeden nasıl getiriliyorlar. Evet onlar için uygun sıcaklık ve nem ortamı araçlarda sağlanıyor ancak yine bunun da bir süresi var. Yani siz ne kadar mükemmel koşullar oluştursanız da meyve belli bir süre sonra çürümeye başlayacaktır. Bu sorun bazı meyvelerin dalından koptuktan sonra bile nefes almaya devam ettiğinin keşfi ile çözüme kavuştu ve bizler meyve ve sebzeleri bu özelliklerine göre ikiye ayırıyoruz. Klimakterik ve klimakterik olmayan meyveler. Klimakterik meyveler siz onları kopardıktan sonra bile, belli bir süre nefes almaya ve olgunlaşmaya devam etmekte, klimakterik olmayanlar ise olgunlaşmak için ait olduğu bitkide, dalında kalmaya ihtiyaç duyarlar. Klimakterik olmayan olgunlaşmamış meyveler eğer dalından ayrılırsa direkt çürümeye başlamaktadır.

Bu özellik bizlere bazı meyveler için ki bu meyveler klimakterik özelliğe sahip olanlardır, ham halindeyken uzun süreli muhafaza imkanı sağlar. Örnek olarak muz daha yeşilken toplanır ve uygun koşullarda olgunlaşmaya bırakılır ve belli bir süre sonra yeşil halinden eser kalmaz ve sarı renge döner. Bu değişim sadece renginde olmaz. Ham haldeyken daha sert ve lifli yapıda olan muz olgunlaştıkça yumuşar ve sindirimi kolaylaşır. Aynı zamanda şeker oranı da olgunlaşmayla artar. Aslında meyvenin yaptığı şey nefes almaya devam ederek yani solunum yaparak yapısında ki nişastayı basit şekere(fruktoz) parçalamaktır. Böylece daha tatlı ve yenilebilir, yumuşak bir yapı kazanır.

Etilen meyve olgunlaşması açısından etkili bir başka faktördür. Etilen bitkiler için büyümeyi ve olgunlaşmayı hatta çürümeyi sağlayan bir hormondur. Ancak bazı meyvelerin etilen duyarlılığı fazla bazılarının ise düşüktür. Örneğin elma ve muz etilenden çok etkilenirken yani etilen varlığında çok hızlı olgunlaşırken, kiraz, nar, ananas gibi meyveler ise etilenden çok az etkilenmektedir.