BAL BEBEKLERDE NEDEN ZEHİR ETKİSİ YAPAR?

 Yeni doğan bebekler için önerilen tek besin kaynağı anne sütüdür. Bebeklerin en azından ilk 6 ay anne sütü almaları onların daha güçlü bir bağışıklığa sahip olması, sağlıklı gelişmesi, kronik hastalıklara yakalanma riskinin düşmesi sebebiyle büyük önem taşımakta ve içerdiği besin maddeleri sayesinde de bebekler için tek başına yeterli gelmektedir. 6 aydan itibaren anne sütüne ek besinlere başlanmaktadır. Ancak bu demek değildir ki bu aydan itibaren bebeklere her türlü gıda tattırılabilir. Hayır!

1 yaşından küçük bebeklerin sindirim sistemleri ve bağırsak fonksiyonları yetişkinler gibi çalışmamaktadır. Bebekler bizlerin kolayca yediği her gıdayı yiyemez. 
Bu sebeple adım adım, doktorların yönlendirmesi ile ek gıdalara geçilmelidir.
Ancak bazı gıdalar vardır ki bebekler için zehir etkisi yapmaktadır. Bebekler için diyorum çünkü normal şartlarda şifa diye nitelendirdiğimiz gıdalar, bebeklerde tüketime bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu gıdaların başında bal gelir.

Bebeklerde bal zehirlenmesi nasıl olur diyebilirsiniz. Çünkü hepimiz biliriz ki balın faydaları saymakla bitmez. Balı yeni doğan bebekler için zehir haline getiren etkin madde ‘klostridyum botulinum’ dur. Nedir bu klostridyum botulinum derseniz.
Kendisi bir bakteri. Hem de yüksek dozları insanı bile hasta edebilecek çok tehlikeli bir bakteri. Arılar bal yapma aşamasında bu bakteriyi üreten kalıntıları bal içinde bırakmaktadırlar. Sonucunda da bu balı tüketen yeni doğan bebekler de zehirlenme vak’aları görülmektedir. Çünkü insan vücudunda bu bakteri kalıntılarına karşı faydalı kalıntılar olması nedeniyle insanlar bu bakteriden etkilenmezken bebekler de böyle bir mekanizma daha gelişmediği için kötü sonuçlar ortaya çıkmaktadır.Tüketim sonucu bal, bebeklerin sinir sistemini olumsuz etkilemektedir. 

Bebeklerin bal yemesi istenen bir durum değil dedik peki bebeklere bal verilirse ne olur? Zehirlenme belirtileri kaslarda gevşeklik, geçmeyen kabızlık, ağlama da zayıflık, solunumda sıkıntı, halsizlik şeklinde kendini gösterir. Bu durum acil müdahale gerektirmektedir. 
Aynı şekilde bu maddenin varlığına iyi pişmemiş gıdalarda da rastlanmaktadır. Bu sebeple bebeğinize verdiğiniz gıdaların yeterince piştiğinden emin olmanız gerekmektedir. 

Yine alerjen madde içeren gıdalar da bebekler için bir sorun teşkil etmektedir. Yeni doğan bebeklerin bağırsakları çok gelişmemiş olduğu için alerjen madde içeren gıdalar da emilerek kana karışabilmektedir. Bu sebeple alerjen madde içeren yumurta beyazı, kivi, çilek, bal, kakao, çikolata gibi gıdaların tüketilmesi halinde bu maddeler aşırı duyarlılığı tetiklemekte ve ileri yaşlarda çocukların bu gıdalara karşı astım ve alerji oluşumuna zemin hazırlamaktadır. 
Onların vücut sistemleri bizler gibi çalışmamaktadır. Bu sebeple daha sağlıklı olsun daha çabuk büyüsün diye onların yaşam kalitelerini bozacak adımlardan kaçınmalı ve ne yedirirsek yedirelim iki kere düşünmeliyiz. Bal çocuklara ne zaman verilir peki derseniz 1 yaş bunun için bir sınır olarak kabul edilebilir.