ETİN LABORATUVAR HALİ “TEMİZ ET”

Kırmızı et, tüketenler için başlıca ve en önemi besin kaynaklarından biridir. Dana, koyun,kuzu, vs. gibi hayvanların sağlıklı ortamlarda kesilmesi ile elde ettiğimiz, hayvanın yenilebilecek kısımlarına kabaca et deriz. Yani eti hayvanlardan elde ediyoruz ve genelde de dünyada en çok tüketilen et kırmızı et olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya size ilerleyen zamanlarda et yemek için hayvanları kesmeye ihtiyacımız olmayacak desem

Tabağınıza bir et gelecek görüntüsü, tadı, dokusu ve kokusu etten ayrılamayacak, fakat bu bir hayvandan elde edilmeyecek. Peki bu nasıl olacak diye soruyorsanız  işte cevabı “Temiz Et”

Memphis Meats, temiz et çalışmalarını yürüten ilk şirkettir ve bu inovasyon ile katliamsız bir dünya fikrini ortaya atarak bir çok şeyi değiştirmeyi ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Bunların başında hava kirliliği, küresel ısınma ve su  kirliliği gelmektedir. Firmanın iddiası artan kırmızı et üretimi için su ve gübre israf olmakta bu da kirliliklere yol açmaktadır. Aynı şekilde hayvancılık faaliyetleri sonucu oluşan sera gazı salınımı da küresel ısınmayı tetiklemektedir. Bu gibi çevre ve sürdürülebilirlik ile ilgili düşüncelerin ortaya atılması, artan gıda talebi ve günümüzde vejeteryan yaşam tarzının yaygınlaşması sonucu bilim dünyası hayvan eti yemeyenlere alternatif gıdalar ve protein değeri yüksek yemekler üretmek için arayışa girdi ve temiz eti başka bir ifade ile yapay eti ortaya çıkardı. Peki bu yapay et nasıl üretilir? derseniz üretmek için yapılan tek şey eti oluşturan hayvansal hücrelerin uygun şartlarda, kendi kendine, yeniden üremesini sağlamak. Kas hücreleri çoğaldıkça ortaya çıkan sonuç ise inanılmaz!

Geleceğin besin kaynağı olarak görülen ve laboratuvarda üretilen bu et tadı, kokusu ve dokusu ile alıştığımız hayvansal etten ayırt edemeyeceğimiz gerçek bir et alternatifi. Alternatif diyorum çünkü temiz eti marketlerde görmemiz ilerleyen yıllarda mümkün görünüyor. Temiz etin şimdilik en önemli problemi yüksek maliyetle üretiliyor olması. Ancak laboratuvarda et üretmenin maliyetinin zamanla düşmesi planlanıyor ki verilere göre de, 2013 yılında üretilen hamburger eti maliyeti 330 bin dolar iken, günümüzde ise gramının 40 dolara kadar indiği görülüyor. Et fiyatı açısından firmanın amacı ise tavuktan bile daha düşük maliyetli bir et ürünü oluşturmak.

Laboratuvar eti aynı zamanda hayvanlar ile teması engellediği ve hijyenik koşullarda  üretildiği için içerisinde entorobakteri veya antibiyotik riski taşımıyor. Memphis Meats adını görüp de bize gelmesine daha çoook var demeyin çünkü yapay et üretimi Türkiye de kendini göstermeye başladı bile. Ülkemizde temiz et üretimi için biftek.co adı altında bir şirket kuruldu. Dahası şirket faaliyetlerine Ankara Üniversitesi Teknokent’te başladı. 

Temiz et, sağlıklı mı değil mi diye düşünmek için daha çok erken ama düşük maliyetli olması halinde piyasaya çıktığı anda beslenme alışkanlıklarını değiştirecek gibi görünüyor. 
Cevabı siz verin;
Et almak için markete gittiniz, hayvansal kaynaklı geleneksel et mi yoksa kırmızı et ile aynı tat, koku ve dokuya sahip, aynı zamanda etten daha ucuz bir ürün olan TEMİZ ET mi tercihiniz olur?