VEGAN MI VEJETARYEN Mİ? /VEGAN OR VEGETARIAN?

Günümüzde sıkça veganım veya vejetaryenim ifadelerini duymaya başladık. Kimisi bu kelimeleri ilgi duyduğu için kullanırken kimisi daha hızlı kilo vermek için benimsemekte, kimisi ise bu kavramları gerçekten yaşam felsefesi haline getirmiştir ve çoğu zaman kim tam olarak ne yiyor ne yemiyor anlayamayız.

Nowadays, we started to hear frequently the phrases like I’m a vegan or I’m a vegetarian. Some uses these phrases because they are interested, others think that to be vegan or vegetarian help her to lose weight most fast than normal, others else really maked them philosophy of life. Mostly, we also don’t know who eats exactly what or doesn’t eat what?

Ama kendi aralarında da bölünmüş bu insanların beslenme şekilleri bizim nasıl kafamızı karıştırmasın. Örneğin ben vejetaryenim demekle bitmiyor devamında kavramlar ovo vejetaryen, lakto vejetaryen, lakto-ovo vejetaryen diye devam ediyor. Şimdi bu kavramlara bir de vegan eklendi. İyice kafalar karıştı. Veganım diyen vejetaryen çıkıyor, ovo vejetaryenim diyen aslında değil.

These people are even divided among themselves. How we not be confused about these people’s ways of feeding? For example, it is not enough to say that I am a vegetaerian then, many concepts emerge like ovo vegetarian, lakto vegetarian or ovo-lakto vegetarian. Now added a vegan concepts also and thoroughly confused. The person who he is a vegan actually he is a vegetarian or the person who say she is an ovo vegetarian actually she is not.

Sonrasında da doğal olarak vegan nedir? Vejetaryen ne demek? Vegan ve vejetaryen arasındaki farklar nelerdir? şeklinde sorular ortaya çıkmaktadır.

Then, questions as what is the vegan, what is mean vegetarian or what is the differences between vegan and vegetarian appeared.

Kısaca tanımlamak gerekirse vejetaryen dediğimiz kesim hayvansal ürünleri(dana, inek, koyun, kuzu, tavuk ve balık eti vs.) tüketmemektedir. Kısaca vejetaryenlar hayvan eti yemezler. Sadece et de değil deri çantalar, deri ayakkabılar, hayvanlardan elde edilmiş kürkler, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu elde edilmiş maddeler örneğin makyaj malzemeleri ya da sigara vejetaryenlar tarafından kullanılmamaktadır. Vejetaryen beslenme için amaç sadece hayvanlardan elde edilen etleri yememek değil, hayvanların insanların keyfiyeti uğruna işkence görmesine ve ölmesine karşı çıkmaktır.

If I need to define briefly, the group we called vegetarian don’t consume to animal products like cow meat, veal, mutton, chicken meat. Not just meat, at the same time they don’t use leather bags, leather shoes, fur made from animal and materials obtained from experiments on animals. The aim is not only to not eat meat, but also to resist the torture and death of animals for the sake of human pleasure.

Vejetaryenler kendi için de ovo vejetaryen yani hayvansal ürün olarak sadece yumurta tüketenler, lakto vejetaryenler hayvansal ürün olarak sadece süt ve süt ürünleri tüketenler ya da ovo-lakto vejetaryen yani her ikisini de tüketenler şeklinde ayrılırlar.

Vegetarians are divided into ovo vegetarians, who consume only eggs as animal products, lacto vegetarians consume only dairy products as animal products, or ovo-lacto vegetarians who consume both of two.  

Veganlar ise saydığım tüm bu kavramlardan biraz daha katı kurallara sahip kesimdir. Yani hayvansal etler tüketmedikleri gibi hayvanlardan elde edilen süt, yumurta vs. de tüketmezler. Aynı şekilde ham maddesi süt ve yumurta olan peynir, tereyağı, sütlü tatlılar, yoğurt vb.  gibi gıdalar da vegan beslenme içerisinde yer almaz.

Vegans, on the other hand, have some more strict rules than all these concepts. In other words, they don’t consume animal meats, milk, eggs, etc. obtained from animals. Likewise, foods which cheese, butter, milk sweets, yogurt and so on made from  milk and eggs like also don’t take place in their diets.

İsimleri ne olursa olsun, vegan ve vejetaryen yaşam tarzları farklılık gösterse de aslında hepsinin ortak noktası hayvanların insanlar tarafından zarara uğratılmasını engellemek ve onların işkence çekmeleriyle elde edilen ürünleri tüketmemektedir. Bizler yani vegan veya vejetaryen olmayan kesimler de, hayvan etlerini beslenmemiz açısından önemli olduğunu düşünüp tüketsek bile emin olun eğer aldığımız etler sağlıksız ve kötü ortamlarda beslenen ve eziyet edilerek kesilen hayvanlara aitse vücudumuza hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bunun bilincinde olmamız dileğiyle.

No matter what their names are, even if the things they eat and don’t eat would be differ, but they all have one thing in common: they don’t consume products obtained as a result of torture to animals and they prevent them from being harmed by humans. We, vegan or non-vegetarian sections, even if we consume as thinking that animal products is so important in terms of nutrition, But be sure that products will not benefit your body at all if they belong to animals that are fed and tortured in unhealthy and poor environments.